Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
3M™ Virtua AP Protective Eyewear with Hard Coat Lens
Virtua AP protective eyewear offers sleek, unisex styling, lightweight comfort and exceptional value. It is designed with high-wrap polycarbonate lenses and integral side shields to provide comfortable fit and ultimate protection.
| Frame Color | Clear |
|---|---|
| No. per Case | 20/Cs. |
3M™ SecureFit™ Safety Glasses with Anti-fog Lens
Features proprietary 3M™ Pressure Diffusion Temple Technology that helps diffuse pressure over the ear to enhance frame comfort while not compromising the security of fit across a diverse workforce.
| Frame Type | Frameless |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Frame Material | Plastic |
| No. per Pack | 20/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2015 |
| Temple Style | SecureFit™ |
3M™ N95 Aura™ Particulate Respirators, 9205+
Three-panel, flat-fold disposable respirators provide comfortable, reliable worker protection against non-oil based particles.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Filter Efficiency | 95% |
| Size | Standard |
| Design Type | Flat-fold |
| Aerosol Type | N - Not Resistant to Oil |
| Sterility | Non-sterile |
| Certifications (NIOSH) | NIOSH 42 CFR 84, N95 |
| Product Type | General Purpose Particulate Respirator |
| Strap Attachment Type | Stapled Headbands |
| Model | 9205+ |
| Filter Type | N95 |
| Nosepiece Type | Adjustable Nose Clip |
| FDA Cleared Surgical Mask | No |
| With Exhalation Valve | No |
3M™ N95 Healthcare Particulate Respirators and Surgical Masks, 1860 Series
Disposable respirators provide protection against certain airborne biological particles. Fluid resistant to splash and spatter of blood and other infectious material.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Certifications (OSHA) | OSHA 1910.134 |
| Material Headstrap | Braided Polyisoprene |
| Filter Efficiency | 99% |
| Certifications (CSA) | Health Canada Class I Medical Device |
| Design Type | Cup/Molded |
| Resistant To | Fluid 120 mmHg |
| Material | Polypropylene, Polyester |
| Aerosol Type | N - Not Resistant to Oil |
| Sterility | Non-sterile |
| Assigned Protection Factor (APF) | 10 |
| Certifications (NIOSH) | NIOSH 42 CFR 84, N95, approval number: TC-84A-0006 |
| Product Type | Healthcare Particulate Respirator and Surgical Mask |
| Strap Attachment Type | Braided and Stapled Headbands |
| Latex Free | Yes |
| Nose Piece Material | Aluminum |
| Filter Type | Surgical N95 |
| Shelf Life | 5 years from date of manufacture |
| Certifications/Compliance | ASTM F2101, ASTM F1862 |
| Nosepiece Type | Adjustable Nose Clip |
| FDA Cleared Surgical Mask | Yes |
| With Exhalation Valve | No |
3M™ P95 Particulate Respirators with Nuisance Level Relief
P95 general purpose particulate respirators offer nuisance level acid gas (model 8576) or organic vapor relief (model 8577).
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Certifications (OSHA) | OSHA 1910.134 |
| Material Headstrap | Polyisoprene, Polyester |
| Filter Efficiency | 95% |
| Size | Standard |
| Color | White |
| Design Type | Cup/Molded |
| Quantity | 80/Cs. |
| Material | Polypropylene, Polyester |
| For Use With (Application) | Assembly and Mechanical, Cleaning, Composite Finishing, Final Finish, Paint Preparation, Welding |
| Aerosol Type | P - Oil-Proof |
| Assigned Protection Factor (APF) | 10 |
| Certifications (NIOSH) | NIOSH 42 CFR 84, P95, approval number: TC-84A-1166 |
| Strap Attachment Type | Braided and Stapled Headbands |
| With Faceseal | No |
| Latex Free | Yes |
| Nose Piece Material | Aluminum |
| Filter Type | P95 |
| Nosepiece Type | M-nose clip |
| FDA Cleared Surgical Mask | No |
| With Exhalation Valve | Yes |
Dynamic Diagnostics Side-Loading Acrylic Glove Dispenser
Side-loading dispenser helps keep gloves nearby, with individual slots for quick replacement of empty glove boxes. Dispensers can be mounted either vertically or horizontally with the included wall-mounting hardware.
| Includes | Mounting hardware |
|---|---|
| Mounting | Keyhole Slots |
| Product Type | Glove Box Holder |
| Color | Clear |
| Product Style | Side Loading |
| Material | Acrylic |
| Holds | Disposable Glove Boxes |
3M™ E-A-Rsoft™ Yellow Neons™ and Yellow Neon Blasts™ Ear Plugs
E-A-Rsoft™ Yellow Neons™ ear plugs have a smooth texture for in-ear comfort and are made of an advanced foam for all-day wear.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| CSA Z94.2 | Class AL |
| Noise Reduction Rating (NRR) | 33 dB |
| Plug Material | Foam |
| ANSI S3.1974 | Yes |
| Metal Detectable | No |
| For Use With (Application) | Assembly, Blasting, Cleaning, Demolition, Electrical, Facility Maintenance, Grinding, Machine Operations, Painting, Sanding, Welding |
| High Visibility | Yes |
3M™ Skull Screws™ Ear Plugs
Skull Screws™ ear plugs metallic style and color makes them look solid, but they are made from ultra-soft foam to provide all-day comfort.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| CSA Z94.2 | Class AL |
| Noise Reduction Rating (NRR) | 32 dB |
| Plug Shape | Cone |
| Packaging Type | Poly bag |
| Size | Universal |
| Plug Material | Foam, thermoplastic |
| ANSI S3.1974 | Yes |
| Metal Detectable | No |
| For Use With (Application) | Assembly, Blasting, Cleaning, Demolition, Electrical, Facility Maintenance, Grinding, Machine Operations, Painting, Sanding, Welding |
| Plug Color | Gray |
| Pairs per Package | 480 Pairs/Cs |
| High Visibility | No |
3M™ 7500 Series Reusable Half Facepiece Reusable Respirators
Half-mask respirators with enhanced comfort and visibility use a bayonet attachment system for twin lightweight filters to protect against gases, vapors and particulates.
| For Use With (Equipment) | Cartridge 6000 series, filter 2000, 2200, 7000 or 5000 series, or dual airline system |
|---|---|
| Product Type | Half-Mask Respirator |
| Suspension Type | 4-point |
| Color | Blue |
| Connection Type | Bayonet |
| Material | Silicone |
| Facepiece Material | Silicone |
| Certifications (NIOSH) | NIOSH 42 CFR Part 84 |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Versaflo™ TR-600 Series PAPR |
| Color | Gray |
| Quantity | 1 Ea. |
3M™ Foam Ear Plugs
Foam ear plugs are an economical choice for disposable hearing protection. Hypoallergenic and a tapered design help provide a noise-reducing seal in the ear canal.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Noise Reduction Rating (NRR) | 29 dB |
| Size | Universal |
3M™ SecureFit™ 3700 Series Protective Eyewear
Get over-the-glass protection with all day wearability
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Product Type | Protective eyewear |
| Size | Universal |
| No. per Case | 10/Cs. |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Temple Style | 3M™ Pressure Diffusion Temple Technology |
| For Use With (Application) | Automotive, Machining, Transportation, Sawing, Riveting |
3M™ SecureFit™ 400 Series Safety Glasses
3M™ SecureFit™ 400 Series Safety Glasses offer models with stylized colors, proprietary Pressure Diffusion Temple (PDT) technology for comfort, and a contoured brow guard to help provide additional coverage from flying particles.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|
3M™ E-A-Rsoft™ Grippers™ Ear Plugs
3M™ E-A-Rsoft™ Grippers™ ear plugs unique grip rings help create a soft, noise-blocking seal for effective hearing protection. Ideal for people with larger ear canals.
3M™ 6000 Series Half Face Mask Respirator
Half-face mask respirators 6000 Series are economical, low-maintenance, and extremely lightweight. Probed reusable respirator assembly 6000Q series are used for quantitative fit purposes only.
| Includes | Reclosable storage bag |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Cartridge 6000 Series, Filter 2000, 2200, 7000 or 5000 Series, or Dual Airline System |
| Product Type | Half-Mask Respirator |
| Suspension Type | 4-point |
| Color | Gray |
| Connection Type | Bayonet |
| Material | Thermoplastic Elastomer |
| Certifications (EN) | EN 140:1998 |
| For Use With (Application) | Assembly, cleaning, demolition, facility maintenance, grinding, machine operation, painting, remediation, sanding, welding |
| Certifications (NIOSH) | NIOSH 42 CFR Part 84 |